Fietsestafette Because I'm a Girl
15 januari 2009
Leontien gaat in het ‘Because I am a Girl’-actieweekend de uitdaging aan om met zoveel mogelijk vrouwen in 48 uur een route van 700 kilometer af te leggen door de twaalf provincies van Nederland.
Leontien van Moorsel neemt de eerste etappe van de estafette voor haar rekening. Zij start op vrijdagavond 16 januari, tijdens de uitzending van RTL Boulevard. Actrice Lieke van Lexmond, de laatste fietser, zal op zondag 18 januari tijdens de live uitzending van ‘Ik Wed Dat Ik Het Kan’ de studio binnenfietsen. Honderden Nederlandse vrouwen fietsen mee (onder wie de zangeres Ellen ten Damme en Julia’s Tango-actrices Peggy Vrijens, Kim Pieters en Miryanna van Reeden) en laten zien dat ze opkomen voor meisjes in ontwikkelingslanden. Volg de estafette via de site van rtl.
Meisjes kunnen de wereld verbeteren. Als wij ze een kans geven.
Meisjes in ontwikkelingslanden hebben het vaak nog slechter dan jongens. Met de campagne 'Because I am a Girl' komt Plan daarom op voor meisjes en hun rechten.
Waarom deze campagne?
Als meisjes in ontwikkelingslanden de kans krijgen naar school te gaan, kunnen zij wereld verbeteren. Want meisjes met een opleiding verdienen later meer (met 1 jaar extra basisschool groeit hun toekomstige inkomen met 10 procent; met 1 jaar langer voortgezet onderwijs groeit hun inkomen met 25 procent), krijgen later gezondere kinderen en zorgen ervoor dat hun kinderen ook naar school gaan, zorgen bovendien voor een toename van de landbouwproductie en minder ondervoeding. Sterker nog.
Als meisjes dezelfde onderwijskansen krijgen als jongens, kunnen ontwikkelingslanden een gezamenlijke groei realiseren van 92 miljard dollar per jaar.
Investeren in de onderwijskansen van meisjes is dus goed voor iedereen.
Onthutsend
Meisjes in ontwikkelingslanden hebben het vaak heel veel slechter dan jongens. Wereldwijde statistieken schilderen een onthutsend en troosteloos beeld:
Zo'n 140 miljoen meisjes zijn levenslang verminkt door meisjesbesnijdenis en per jaar komen daar 2 miljoen meisjes bij; Naar verwachting zullen de komende tien jaar ruim 100 miljoen jonge meisjes worden uitgehuwelijkt, sommige van hen zijn niet ouder dan 12 jaar; De helft van alle slachtoffers van seksueel geweld wereldwijd zijn meisjes van 15 jaar en jonger; 62 Miljoen meisjes gaan nog steeds niet naar school;
Meer dan 900 miljoen meisjes en vrouwen leven van minder dan 1 dollar per dag; dat is 70 procent van alle armen op de wereld; Zo'n 450 miljoen vrouwen lijden aan de gevolgen van groeistoornissen door ondervoeding in hun kindertijd; 68.000 Tienermeisjes sterven jaarlijks door een onveilige abortus; Tweederde van alle Afrikaanse tieners die besmet raken met HIV is een meisje. Ruim 7 miljoen jonge vrouwen zijn geïnfecteerd met HIV, tegenover ruim 4 miljoen jonge mannen.
Because I am a Girl
Met de campagne Because I am a Girl komt Plan Nederland daarom voor meisjes op. Plan zorgt ervoor dat meisjes naar school kunnen, bouwt scholen en leidt leerkrachten op. Plan vecht ervoor dat meisjes niet worden besneden en voorkomt dat ze als kind worden uitgehuwelijkt. En Plan leert meisjes op te komen voor hun rechten en dringt er bij regeringen op aan dat alle kinderen dezelfde onderwijskansen krijgen.
Plan publiceert 2e rapport
Omdat er wereldwijd weinig cijfers zijn over de situatie van meisjes, volgt Plan 25 meisjes gedurende negen jaar. Plan publiceerde onlangs het onderzoeksrapport 'Because I am a Girl - the state of the world's girls', de eerste van negen rapporten over de situatie van meisjes in ontwikkelingslanden. Op 15 mei is het tweede rapport van de reeks verschenen, met als titel: 'Because I am a Girl- Shadow of War'.
Partners Because I am a Girl campagne
Marie Claire steunt de 'Because I am a Girl'-campagne van Plan Nederland. Dit doen zij door middel van redactionele aandacht in hun vrouwenmagazine, een bannercampagne en tevens zijn zij aanwezig op het festivalterrein tijdens het 'Because I am a Girl'-concert op 13 juni.
Sinds 1998 heeft Plan Nederland 17,5 miljoen euro van de Nationale Postcode Loterij ontvangen. Deze campagne wordt mede mogelijk gemaakt door de Nationale Postcode Loterij.